Zákaz návštěv

Na webech a sociálních sítích mnohých nemocnic a porodnic můžete číst, že přistupují k vyhlášení zákazu návštěv. Možná se vám při čtení udělá trochu horko, protože máte v nejbližších týdnech rodit a vlastně nevíte, co čekat.

Skvělé, odborné a obsáhlé informace najdete na webu Věry jedličkové. Je tam vše rozpracováno do posledního detailu. Já jsem si dovolila udělat takový rychlý seznam informací, které vás alespoň nasměrují.

Kdo to říká?

Závazný zákaz návštěv může vydat pouze vláda mimořádným opatřením prostřednictvím ministerstva zdravotnictví nebo krajská hygienická stanice. Vše musí být transparentní a tedy dohledatelné na webech těchto institucí, případně se nebojte a KHS kontaktujte. Zákaz návštěv, který vydá pouze nemocnice, není obecně platný a lze je brát pouze jako doporučení.


Máma a táta

Otec a matka dítěte jsou zákonnými zástupci dítěte a nejsou návštěva. Nemůže se tak na ně vztahovat zákaz návštěv. Navíc miminko i dítě má právo na nepřetržitý kontakt/přítomnost se svými rodiči. V porodnici pobývá miminko samozřejmě na pokoji s maminkou (i přes covid neexistuje, že by dítě mělo být rutinně separováno) a otec dítěte za nimi přichází, aby společně strávili čas (při nadstandardním ubytování je s nimi po celou dobu hospitalizace). Z mnoha porodnic i nemocnic zaznívá, že přítomností matky je právo dítěte již naplněno a otec je pouze návštěva (vztahuje se na něj tedy i zákaz návštěv) a shledají se třeba až při propuštění. 
Tím, že je miminko s maminkou neznamená, že své právo na kontakt s rodičem již vyčerpalo. Na tatínka má stále také právo. Dítě má totiž právo na oba rodiče.

U hospitalizovaných větších dětí je to s právem na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce stejné jako u miminek. Rodiče buďte s nimi.

Moji milí

Ani osoba blízká není návštěvou. Čeká vás porod a při čtení o zákazu návštěv vás napadá, že budete muset rodit asi úplně sama. Není tomu tak. Váš manžel, partner či přítel je vaší osobou blízkou a vy máte právo na jejich přítomnost během všech fází porodu. Konkrétně u této osoby blízké se její role v okamžiku porodu miminka mění a stává se z něj zákonný zástupce právě narozeného dítěte a začínají pro něj platit pravidla v předchozím odstavci. Této změny statusu doporučuji využít ve chvíli, kdy matce například indispozice po porodu nedovoluje se o miminko postarat. V přítomnosti miminka zůstává jeho otec.

A co dula či vlastní porodní asistentka?
I ta patří do skupiny osob blízkých (osoba určená vámi jako osoba blízká) a máte právo na její přítomnost během porodu.

Vás tu je jak much aneb kolik osob může být u porodu?

Ve vnitřním řádu porodnice nebo aktuálních pokynech k porodu se často dočtete, že přítomnost doprovodu je omezena pouze na 1 osobu. Zákon počet osob ovšem neurčuje. Pokud porodnice omezuje počet lidí z důvodu prostorového, tak se jedná o důvody správné a pochopitelné. Jsou to ty porodnice, které většinou nemají porodní pokoje a rodí se v kójích. Pokud máte v plánu jít k porodu s doprovodem více než jedné osoby, tak zvažte, zda je tato porodnice pro vás vhodná a zda jste tak sehraná parta, že vás nikdo a nic nerozdělí:) Oni vás totiž vyhodit nemohou, ale musíte si stát za svým.

Nejen práva, ale i povinnosti!

Ať už jste zákonný zástupce nebo osoba blízká, tak je během vaší přítomnosti potřeba dodržovat určitá pravidla. Podmínkou je, že tato přítomnost:

  • musí být v souladu s vnitřním řádem a jinými právními předpisy
  • nesmí narušit poskytování zdravotních služeb

V praxi to znamená, že musíte dodržovat pravidla, která stanovuje vnitřní řád nemocnice např. hygienické požadavky (ochrana úst, speciální oblek, kontrola zdravotního stavu při vstupu)  nebo že nebudete chodit v nemocnici na místa, kde nemáte být. K narušení poskytování zdravotních služeb může dojít, pokud se dostavíte pod vlivem alkoholu, budete svým hlučným chováním obtěžovat ostatní pacienty, budete agresivní na své okolí nebo budete vykazovat známky infekčního onemocnění.
V těchto případech opravdu může nemocnice vaši přítomnost ukončit. Hlavní je tedy chovat se slušně, zodpovědně a ohleduplně.

Tato doba je pro všechny hodně těžká ve všech směrech. Možná si říkáte, že to nebudete těm sestřičkám ještě víc komplikovat a nějak to tam sama/sama s miminkem zvládnete nebo že to ta vaše Anička v nemocnici těch pár dnů také vydrží. V lidech je až nesmyslně hluboce zakořeněno, že hájením svých práv (v tomto případě i práv svých dětí) poškozují nebo ubližují ostatním lidem, ale je to hloupost. Jednejte asertivně a nikdo žádnou újmu neutrpí. Jasně, možná dostanete nálepku hysterické rodičky/matky nebo otravného manžela/otce, ale jste jen další z davu a po pár směnách na vás zapomenou – nebojte se. Porod vašeho dítěte se ovšem už opakovat nebude. Anička už nikdy nebude poprvé/podruhé… v nemocnici. Udělejte pro sebe a své dítě maximum toho, co v danou chvíli můžete, ať pak zbytečně nelitujete. Možná vám dodá odvahy podívat se na celou situaci jinak. Pokud má pacient v nemocnici doprovod, tak tím vlastně uleví i tomu personálu. Doprovod na sebe může přebrat některé úkony jako třeba krmení, podávání nápojů, doprovod na WC, přebalování, převlékání, utěšování, povzbuzování. Navíc je všeobecně známé, že v láskyplném bezpečném prostředí jde všechno lépe a to pomáhá vytvořit právě rodič nebo osoba blízká.

Za velice důležité také považuji být na stejné vlně. Jen tak vás vaše osoba blízká dokáže dostatečně podpořit a nezůstane stát na chodbě před porodním sálem či neuvidí svého potomka až při propuštění z porodnice. Musíte prostě táhnout za jeden provaz a neustoupit. Předem si se svým partnerem, dulou či PA ujasněte jak v konkrétní situaci dále postupovat a reagovat. Nastudujte si společně základní informace o návštěvách, zákonných zástupcích či společné hospitalizaci s dítětem.

Pokud se dostanete do situace, kterou si myslíte, že bez pomoci neustojíte, ale chcete být se svým dítětem nebo osobou blízkou, tak doporučuji kontaktovat Osvětu rodičů.

Aktuální informace o podmínkách a opatření ohledně opravdových návštěv najdete na Covid Portál.

Další informace ohledně hospitalizace a porodu:

Buď se mnou…

 

Nouzový stav již nemáme, ale ani za přísnějších opatřeních nebyla separace ani odloučení doporučovány. Metodické doporučení k přítomnosti zákonných zástupců u nezletilých pacientů v době nouzového stavu

Covid a těhotenství

Tereza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..