Domácí apatyka

 

Letošní podzim je docela krutý. Pšíkáme doma na střídačku a pořád dokola. Samozřejmě za to může školka. Beru to jako přirozený proces. Moje dítě zatím žádné pořádné nemoci nezažilo a imunita se holt musí otrkat. Vtipné je, že ty školkové bacily snášíme hůř my dospělí. Možná jsem se měla otužovat a do posledního slunečného dne běhat taky bosa a nahatá po zahradě jako moje dcera 🙂 Nejsem zastánce polykání umělých vitamínů a i v nemoci se snažím hledat pomoct mimo jiné i v přírodě. Možná to máte stejně nebo vás to přinejmenším zajímá, tak pro vás jsem se rozhodla sepsat takový malý přehled o tom co, kdy a jak.

Na úvod mám hned jeden užitečný článek Podzimní nachlazení? Osvědčené rady pro těhotné i děti od porodní asistentky Kristiny Neubertové Zemánkové. Najdete tam všechny praktické tipy pro budoucí maminky a většina z nich je vhodná i pro děti.

Předem chci upozornit na to, že podpůrná léčba bylinnými čaji, odvary či domácími sirupy je vhodná u dětí od 6. měsíce života, kdy se již zařazují příkrmy. Dávkování a koncentraci výluhu musíme přizpůsobit věku malého pacienta. Pro děti do 3 let se uvádí 1/8 dávky, pro děti do 10 let 1/4 dávky, pro děti 12 let 1/2 dávky a děti nad 12 let 3/4 dávky.
U miminek mladších než je půl roku se samozřejmě bylinkové léčby vzdávat nemusíme, ale volíme jinou formu aplikace: bylinné koupele, aromaterapii, olejíčky, inhalace. Samozřejmě u dětí kojených může čaj popíjet maminka a účinek bylinky se částečně promítne do mateřského mléka.
Ze začátku použijeme velmi malé množství, abychom vyloučili případnou alergii.

Léčba bylinkami v žádném případě nenahrazuje návštěvu lékaře ani předepsané léky. Nezapomeňte, že každá bylinka neobsahuje pouze jednu účinnou látku a nepůsobí lokálně pouze na jeden problém. O každé bylince si nejdříve vyhledejte dostatek informaci a zjistěte si, zda se pro vaše dítě a jeho potíže hodí.

Rýma

Léčba rýmy bylinkami je možná u každé věkové kategorie. Větší děti je mohou inhalovat (sušené byliny dáme do mísy, zalijeme vroucí vodou a vdechujeme výpary). Menším dětem dáme pár kapek extraktu bylin do čističe/zvlhčovače vzduchu nebo přidáme výluh z bylin do koupele (heřmánek, tymián, levandule)

Heřmánek – Pomáhá rozpouštět hlen, odstraňuje ucpání nosu a vyčistí dutiny. Má antibakteriální účinek a ničí škodlivé mikroorganismy. Zmírňuje zánět a regeneruje sliznici horních cest dýchacích.
Máta – Snižuje otok sliznic nosu a působí proti zánětu. Usnadňuje dýchání. Děti od 1 roku.
Tymián – Působí antibakteriálně a uvolňuje hleny.
Levandule – Stimuluje imunitní systém a působí protizánětlivě. Zklidňuje podrážděnou sliznici nosu.

Kašel

Použití bylinek při léčbě kašle je obdobné u rýmy. U dětí nad 6 měsíců můžeme použít čaje, inhalaci, koupele, masti i bylinné sirupy. Vhodnost sirupů je na zvážení každého rodiče, protože obsahují cukr nebo med a do 1. roku není použití cukru a jiných sladidel vhodné. Zcela nevhodné jsou sirupy s obsahem alkoholu. U menších dětí můžeme zvolit koupel, aromaterapii, masti.

Jitrocel – Zmírňuje dráždění ke kašli, zklidňuje podrážděnou sliznici dýchacích cest, mění viskozitu hlenu a podporuje vykašlávání – čaj, inhalace, sirup
Mateřídouška – Zklidňuje a zmírňuje průběh kašle. Rozpouští hlen a usnadňuje vykašlávání. Velmi účinná je při zánětech průdušek – čaj, inhalace, sirup, mast (mažeme hrudník, záda)
Divizna – Pomáhá na suchý i vlhký kašel, chrání sliznici a snižuje dráždění ke kašli – čaj
Tymián – Působí antibakteriálně. Vhodný při zánětech průdušek podobně jako mateřídouška – čaj, inhalace, sirup, mast (mažeme pod nos, hrudník, záda)

Nachlazení

Rýmovník je skvělý pomocník na všechny podzimní neduhy. Stačí ho mít v pokoji v květináči. Uvolňují se z něj silice a v místnosti se hned lépe dýchá. Samozřejmě z listů se dá vařit čaj i výluh inhalovat.

Odhlenění – jitrocel, sléz a květ divizny.
Škrábání v krku – kloktadlo ze šalvěje – starší děti
Nachlazení – lípa, šípek a echinacea – podporují imunitu

Horečka

Klasikou na snižování horečky je květ černého bezu a lípa. Obě bylinky mají močopudné a potopudné účinky, tím z těla odstraňují škodlivé látky. Bez kromě toho ještě rozpouští hleny a mírní kašel.Lípa zase působí protizánětlivě, podporuje imunitu, usnadňuje vykašlávání a pomáhá při zánětu průdušek. Podáváme v podobě čaje.

Zažívací problémy

Naše střeva jsou obrazem našeho zdraví. Často se stává, že i při menším nachlazení či oslabení imunity přijdou i problémy i v podobě průjmu a bolesti bříška.
Mezi základní bylinky, které působí pozitivně na trávící soustavu se řadí fenykl, anýz, kmín. Opět v podobě čaje. Pro menší děti je možné použít masážní olejíčky, které obsahují extrakt z těchto bylin.

Lepší spánek

Bylinkami na spánek je meduňka, levandule a mateřídouška.
Menším dětem uděláme bylinou koupel. Do vody přidáme buď l olejíček nebo odvar ze sušené byliny.. Do postýlky můžeme dát polštářek se sušenou levandulí, meduňkou i mateřídouškou. Větším dětem uvaříme čaj.

Jak inhalovat?

Do mísy dáme hrst bylin a zalijeme vroucí vodou. Dítě se nakloní nad mísu z které stoupá pára. Přes hlavu mu přehodíme ručník, aby pára neutíkala. Inhalace by měla trvat alespoň pár minut. U dětí ne déle než 5 minut.

Jak vyrobit mast?

Potřeby: 1 díl bylinky (např.: 3 lžíce) sušená i čerstvá , 1 díl bambuckého másla, kokosového tuku nebo sádla, sítko nebo plátýnko, uzavíratelnou nádobu/skleničku
Příprava: Ve vodní lázni rozehřejeme tuk. Pak do něj přidáme bylinku a 20 min za stálého míchání zahříváme. Poté odstavíme a necháme 24 hod odležet. Druhý den směs opět zahřejeme a přes sítko přecedíme do skleničky.

Jak vyrobit sirup?

Mnoho bylinných sirupů se dá běžně koupit v lékárně, ale třeba i v drogerii. Můžeme si však vyrobit i vlastní a není to vůbec těžké.
Příprava vařením:
Takto připravený sirup je dobře konzervovaný a vydrží dlouho. Velkým mínusem je to, že tepelná úprava ničí mnoho vitamínů a další látky, které jsou zdraví prospěšné.
Potřeby: 200-500 g bylinky, 1-1,5 kg cukru/medu, 2 citrony, 1 l vody
Postup: Bylinky omyjeme, dáme do hrnce a zalijeme vodou. Krátce povaříme a necháme odstát 24 hodin. Druhý den bylinky přelijeme přes cedník a vodu znovu přivedeme k varu. Přisypeme cukr a vaříme dokud se veškerý cukr nerozpustí a sirup nezačne houstnout. Poté ho slijeme do uzavíratelné sklenice a otočíme dnem vzhůru.
Příprava za studena:
Vynecháme úvodní povaření, použijeme raději med či třtinový cukr a zahříváme pouze na max. 42 stupňů.
Příprava za studena velmi šetrná:
Připravíme si sklenici se šroubovacím víčkem, kterou důkladně vymyjeme a opláchneme vroucí vodou. Bylinky pomačkáme a dáme vrstvu na dno sklenice, zasypeme 1 cm třtinového cukru a opět dáme pomačkané listy nebo květy byliny a na ni vrstvu cukru. Takto pokračujeme dokud není sklenice plná. Poté sklenici uzavřeme a dáme cca na  10 dní na teplé místo, ale ne na přímé světlo. Po 10 dnech by měla bylina dostatečně pustit šťávu a rozpustit cukr. Sirup ze sklenice slijeme do jiné uzavíratelné sklenice a dáme do spodní části ledničky. Takto připravený sirup je plný vitamínů, ale není tolik odolný proti zkažení.

Dávkování

Inhalace: 1-2 krát za den, inhalace pouze když je dítě bez horečky a bolesti hlavy
Sirup: koupený dle návodu, domácí několikrát denně po lžičce (u sirupů na vykašlávání nedáváme večer)
Čaj: 2-3 čaje denně, popíjí se průběžně během celého dne
Masti: ráno a večer
Koupel: dle potřeby

Přeji úspěšný boj proti bacilům!
Tereza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..