První kroky k úspěšnému kojení

Většina těhotných žen se, kterými jsem měla zatím možnost hovořit, kojení příliš neřeší. Je to pro ně záležitost, která se stává aktuální až po porodu. Většina kojit chce. Doufají, že to půjde. Sem tam prohodí, že to možná nepůjde, protože jejich maminka/sestra taky nekojila. Ale řešit to budu až případně bude miminko na světě. Pokud to nepůjde nevadí.

Často tedy vysvětlují, že pro kojení mohou udělat již pár věcí během těhotenství i hned po porodu. Sepsala jsem tedy i vám několik bodu, které jsou užitečné a zvyšují úspěšnost začátku i celkové délky kojení.

 1. Nechte si prohlédnout prsa svým gynekologem. Lékaři by to měli dělat celkem automaticky, ale nedělají. Nebojte se o to požádat. Lékař by se měl zaměřit na tvar a velikost bradavek. Při odhalení vpáčených bradavek již v těhotenství je možné se pokusit jejich tvar ještě upravit. A to nošením formovačů bradavek od 32. týdne těhotenství.
  formovace-bradavek
 2. Navštivte kurz/seminář předporodní přípravy kojení. Tyto akce většinou pořádají laktační poradkyně, porodní asistentky nebo jsou součástí kurzů celkové přípravy na porod. Během takového semináře se dozvíte základní info o nástupu laktace, jak vypadá správné a nesprávné kojení, jak se popasovat s případnými problémy a kde hledat pomoc.
 3. Vyberte si porodnici, která respektuje potřeby matky a dítěte. Takové zařízení umožňuje a podporuje vzájemný kontakt matky s dítětem. Ihned po porodu je samozřejmý bonding a během pobytu na oddělení rooming-in. A dále dodržuje 10 kroků k úspěšnému kojení.
  deset-kroku
 4. Dopřejte svému miminku možnost samopřisátí. Výše zmíněný bonding se stává pomalu běžnou praxí mnoha porodnic, ale ne všude probíhá ve formě kůže na kůži. Miminka bývají často mamince přinesena oblečená a zabalená do zavinovačky. Bondingu naopak pomáhá, když je na holé tělo maminky položeno nahé miminko a společně jsou přikryti dekou. Miminko může svou matku vnímat všemi smysly a cítit její tělesné teplo. Navíc je mu tak umožněno samopřisátí. K tomu dochází během první hodiny života. Nahé miminko se může plazit po těle matky a hledat bradavku, přisát se a sát kolostrum. Toto první přisátí bývá většinou správné a pomáhá správné technice kojení i do budoucna. Pokud není bonding možný je důležité díte k prsu přiložit, co nejdříve.
 5. Zapomeňte na rozvrh kojení. Některé porodnice učí maminky kojit podle jasného časového rozvrhu. Po třech hodinách, 10-15 min u prsu. Vhodnější je ovšem přístup kojit dle potřeb dítěte. To znamená čas a délku kojení určuje dítě.
 6. Pozor na lahvičky a dudlíky. Každá správná panenka je má ve výbavičce. Často figurují i v seznamu potřeb po miminko, ale raději s nimi opatrně. Dudlík v jakékoliv podobě kazí techniku saní. Pokud je problém s nástupem laktace a je dle lékaře nutný dokrm, tak mléko zkuste podat jiným způsobem (cévka, kalíšek, stříkačka).
 7. Nestresujte se! Pokud to nepůjde podle vašich představ, nebojte se požádat o pomoc. Laktační poradkyni, vaši maminku. Kolikrát stačí se i ze všeho vypovídat. V kojení je důležitá i psychika a ta po porodu dostává docela zabrat. I v tom shonu si snažte najít chviličku jen na sebe.

Tereza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..