Rostlinná ,,mléka”

Poslední dobou se stále častěji setkávám s trendem vyřazování kravského mléka  a mléčných produktů z jídelníčku. Důvody jsou různé. Někdo tvrdí, že mléko je nezdravé, je to výživa pro telátka a zahleňuje. Pak se do tohoto trendu promítají různé alternativní výživové směry, které mléko nepovažují za vhodnou potravinu. Samozřejmě je i skupina lidí, kteří mají po konzumaci kravského mléka zdravotní problémy. To jsou lidé s intolerancí laktózy a alergii na kravskou bílkovinu.


Klasické kravské mléko ve své stravě opravdu nepotřebujeme. Za to mléčné výrobky pro nás mají mnoho benefitů, ale o tom jsme už asi slyšeli stokrát. Momentálně mě zaujalo téma nahrazování mléka rostlinnými nápoji.
Nejčastěji se s nimi setkáme pod označením mléko. Zřejmě kvůli světlé barvě a jejich užití. Legislativně ovšem na označení mléko v České republice nemají nárok. Mlékem u nás může být označeno pouze mléko kravské.Nápoje máme makové, ovesné, mandlové…vždy podle základní použité suroviny. Jejich užití je široké. Hodí se na pití, vaření, do kávy, na přípravu kaší, na zalití müsli. Můžeme si je koupit hotové v obchodě nebo si je jednoduše vyrobit doma viz níže.

U těch kupovaných je potřeba dát si pozor na složení, protože některé druhy a značky tyto nápoje přislazují nebo používají ingredience, které se nám nemusí líbit (přidaný cukr či jiné doslazení, ztužené tuky) či je základní suroviny použito naprosto minimální množství. U doma vyrobených máme jistotu použitých surovin, ale zase nevíme obsah živin a to je to s čím mám problém. Nikdo zřejmě zatím nezjistil, co takové mléko vyrobené obyčejným mixérem vlastně obsahuje a jakou sílu výluh může mít.
Koupené či doma udělané – faktem je prostě to, že rostlinné nápoje mají prostě jiné výživové hodnoty než mléko mateřské či náhradní umělá mléka. Z toho důvodu je u dětí do 1. roku nevhodné plně nahrazovat mateřské mléko či umělé mléko rostlinnými nápoji.

Rostlinné nápoje zařazujeme do jídelníčku dítěte, dle toho zda již základní surovinu ze které je nápoj vyroben ochutnalo a neprojevila se alergická reakce či zažívací potíže. Do 1. roku života zařazuje spíše nápoje z obilovin. Nápoje z ořechů, soji a máku raději necháme až po prvních narozeninách.
Tereza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..