Návštěva laktační poradkyně?

Kojení někdy nejde. Bradavky bolí. Dítě pláče. Radí maminka, babička, kamarádka i pan Google. Nic nefunguje a nervozita stoupá. Už se po několikáté oblékáte na cestu do lékárny s myšlenkou, že ten Sunar už prostě dáte a bude klid. Zároveň vás však hlodá, že to vlastně ještě nechcete vzdát. Takže co dál? Zavolejte na pomoc odbornici na kojení – laktační poradkyni.

miminko

Kdo je laktační poradkyně?
Je to většině případů žena, která absolvovala certifikovaný kurz laktačního poradenství pořádaný Laktační ligou ČR, případně kurz sdružení Mamila na Slovensku. Poradkyní se může stát žena, která je matkou nebo žena, která má zdravotnické vzdělání. Laktační poradkyně by se měla po absolvování kurzu dále vzdělávat a prohlubovat si znalosti v oblasti kojení a poradenství.

Kdy kontaktovat laktační poradkyni?
Možná přemýšlíte za jaké situace hledat pomoc. Já radím kdykoliv. Jakmile nastane okolo kojení situace, kdy se cítíte nejistá, problém se nelepší či dochází k jeho zhoršení nebo vám přijde, že miminko neprospívá a není spokojené. Nebojte se toho, ze si o vás někdo bude myslet, že jste úplně hloupá a ptáte se na blbosti. Vždy je lepší požádat o pomoc než se dlouhodobě trápit.
Poradkyni můžete zavolat již při obtížích v porodnici. Můžete ji kontaktovat i pokud máte roční dítě. Poradenství není nijak omezeno věkem kojeného dítěte.
S poradkyní můžete pořešit i bez ostychu odstavení dítěte

Kde poradkyni najdu?
Seznam laktačních poradkyň rozdělených podle místa působnosti najdete na webu laktační ligy : http://www.kojeni.cz/maminkam/poradci/
Dále můžete jednoduše zkusit vyhledat na googlu. Mnoho poradkyň má své vlastní webové stránky. Zkuste se poptat i po kamarádkách, zda nemají někoho ozkoušeného či známého.

Jak kontaktovat poradkyni?
Pokud máte vybranou svou favoritku, zkuste ji zatelefonovat. Snad všechny poradkyně mají uvedeno kontaktní telefonní číslo. Zavolejte, popište svůj problém a společně s poradkyní se domluvte na řešení. Některé situace se dají vyřešit po telefonu. Ty závažnější a akutnější je lepší řešit návštěvou poradkyně u vás doma (pokud ji poradkyně nabízí).

Jak probíhá návštěva poradkyně?
Často se setkávám s tím, že maminky nechtějí, aby jim ,,nějaká cizí ženská koukala na prsa” a raději se dál s kojením trápí samy. Naprosto to chápu. Když se mi narodila dcera a začala jsem kojit, tak jsem měla podobné myšlenky a ani za nic bych poradkyni nezavolala. Kojení, prsa atd. považuji za velice intimní záležitost. Dneska to už vidím, ale i z druhé stránky. Je potřeba si uvědomit, že laktační poradkyně je profík. Není to žádný voyeur. Vaše prsa jí zajímají jen z důvodu pomoci podobně jako lékaře. Nepamatuji si jaké spodní prádlo nebo pyžamo moje klientky měly na sobě ani to zda měly umyté nádobí. Na 100% si ale pamatuji jak jsou statečné, nevzdávají se a milují své děti. Takže se toho nebojte. Nechodíme vás domu okukovat, ale pomáhat.
Během návštěvy s poradkyni klidně proberte všechny trable, které jsou s kojením i péčí o dítě spojené. Buďte upřímné a nestyďte se říct jak se věci opravdu mají. Podle druhu problému poradkyně zkontroluje stav vašich prsou a bradavek. Podívá se jak probíhá kojení, zda se miminko správně přisává a opravdu pije mléko. Pomůže vám vymyslet správnou polohu při kojení. Některé poradkyně nabízí dokonce i zapůjčení odsávačky mléka.

Kolik to stojí?
Většinou je poradenství přes telefon a email zdarma. Ceny za osobní návštěvu se liší. Cca od 200Kč/hod. Některé poradkyně si počítají i cenu za cestu. Některé mají uvedenou cenu za jednu konzultaci včetně cesty. Nebojte se zeptat předem.

Přizvat si na pomoc laktační poradkyni není slabost, ostuda nebo vymoženost dnešní doby. Je to možná cesta k tomu být zase spokojená máma.

Tereza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..