Občas je to oříšek!

I když už jsou Vánoce dávno pryč, tak stále doznívají dotazy na ořechy. Mnoho druhů cukroví a tentokrát i zdravějších druhů cukroví obsahuje ořechy. Často je jimi v jejich mleté podobě možno nahradit velkou či i celou část mouky. Což je strašně fajn, protože ořechy jsou moc zdravou výživnou potravinou. Obsahuji nenasycené mastné kyseliny tzn. obsahuji ty dobré tuky prospěšné správné funkci srdci, mozku a celkové psychické i fyzické kondici.
Dále pak řadu vitamínů a minerálních látek.  Z nich stoji za zmínku vitaminy E, B1, B6, zinek a hořčík. Jsou bohaté i na bílkoviny.

Odvrácenou tváří ořechů je bohužel jejich poměrně vysoka alergenicita a také zvýšené nároky na skladování. Oříšky totiž velice rady žluknou a podléhají plísním. Mínusem může být i jejich horší stravitelnost, která se dá částečně odbourat, když ořechy před konzumací na nějaký čas namočíme do vody.

Ovšem ani tak by  v jídelníčku dospělého zdravého člověka by určitě chybět oříšky neměly.

Ale jak je to u těch dětí, že? Odpověď se bohužel může opět jevit jako nejednoznačná.
Výživové doporučení pro děti ořechy často doporučuje zařadit až od třetího věku dítěte. Když to vezmeme kolem a kolem v doporučeních chybí jedno důležité slovo a to CELÝCH ořechů. Ořechy pro děti, kromě výše zmíněných rizik, přináší i riziko vdechnuti či zaskočení. Jsou to mršky mrňavé a je velká pravděpodobnost, ze dítěti při konzumaci vběhnou tam kam nemají.

Ovšem namleté ořechy v případě dětí, které netrpí alergiemi či si nenesou zátěž v podobě alergických rodičů, lze zařadit už po prvním roce života. Samozřejmě začínáme v malém množství jen jako takové zpestřeni pokrmu a celkového jídelníčku. Hlídáme případnou alergickou reakci (pálení v ústech, otoky, dušnost, ekzém, bolest břicha, zvracení, průjem). Oříšky celé nebo nasekané zařazujeme do jídelníčku až ve chvíli, kdy jistě víme, že je dítě již zvládne bezpečně rozkousat. 

Pokud jste rodič trpící alergií na ořechy či případně vícečetnou alergií na potraviny, tak u svého potomka (pokud nebyla také prokázaná alergie) vyčkejte se zařazením oříšku opravdu až po třetím roce života. Obezřetnost je na místě i u dětí, které již nějaký projev alergie mají, i když je to na jiné potraviny než ořechy. 

A věděli jste, že arašídy nejsou oříšky?

Tereza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..