BMI a děti

BMI nebo-li body mass index je údaj, který říká jak je na tom člověk s váhou vzhledem ke své výšce. Díky jednoduchému vzorečku hned víme jestli je naše váha v normě či bychom se měli začít trošku krotit v jídle. Je to hodnota orientační a uplatnitelná pouze na dospělého člověka. Jak tedy zhodnotit váhu ve vztahu k výšce u dětí?

Pro děti od narození do 18 let byly vytvořeny takzvané růstové grafy. Pomocí grafů lze zjistit, jak je na tom dítě ve svém věku s výškou a také s váhou ve vztahu k výšce. Kluci a holky rostou jinak rychle a z toho důvodu jsou pro ně grafy vytvořeny odděleně.
hmotnost-k-vysce-chlapci-do-100-cm

Tělesná délka 0 – 24 měsíců : HOLKY KLUCI

Tělesná výška 0 – 18 let HOLKY KLUCI

Hmotnost k délce 50 – 100cm HOLKY – KLUCI

Hmotnost k délce 100 – 160 cm HOLKY – KLUCI

Grafy vychází z hodnot nasbíraných při antropologickém průzkumu. Většina kluků a holek se nachází v grafu mezi 25. a 75.percentilem. Hodnoty po 10. percentilem se považují za velmi nízké a hodnoty nad 90.percentilem naopak za velmi vysoké. Pokud vašemu dítěti vyjde v grafu hmotnost k délce hodnota 35. percentil znamená to, že 35% dětí jeho pohlaví a výšky má menší váhu než ono a 65% váží více než ono.

Výsledek by se neměl hodnotit jednorázově, ale jako ukazatel v čase dlouhodobějšího měření. Jeden výsledek totiž nemá velkou vypovídající hodnotu. Je ovlivnitelný momentálním zdravotním stavem a stavem výživy. Náhlý pokles na grafu může být u kojenců způsoben růstovým spurtem, u malých dětí nemocí spojenou s nechutenstvím či růstem zoubků. U dítěte s hraničním výsledkem je potřeba vždy sledovat celkový stav, zda rádo a dostatečně jí, jak je aktivní i to jak dítě působí.Velkou roli hraje i konstituce rodičů. I dítě s váhovým percentilem pod 10 může být naprosto v pořádku jen bude drobnější.

Všechny grafy a další zajímavé informace jsou ke stažení na webu Státního zdravotního ústavu.

Tereza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..